POSILKA/GYM - Viliam Slaminka

07. 04. 2022

Kedy ste boli naposledy vo fitku? Už ste si niekedy zacvičili na výstave? Nech sa páči, vstúpte! Tu môžete spojiť príjemné s užitočným – duševnú kondíciu s telesnou.

Múzeum Vojtecha Löfflera sa na dva mesiace premenilo na funkčnú posilňovňu s netradičným cvičebným náradím. Interaktívny projekt Posilka/Gym bol prvýkrát predstavený v budapeštianskej galérii Easttopics v roku 2020. Jeho autor – výtvarník a osobný tréner Viliam Slaminka – doplnil košickú reprízu o nové stroje i cviky.

Posilka je navrhnutá tak, aby návštevníci všetkých vekových, váhových i silových kategórií mali počas plnohodnotného cvičenia možnosť podumať nad váhou vecí a javov, ktoré nás denne obklopujú. Váha totiž nie je len hmotnosť, ale aj význam či závažnosť.

Akú váhu majú spomienky? Vyskúšajte zdvihy so starými plyšovými hračkami vypchatými betónom. Detstvo nebolo nikdy ťažšie!

Naplňte si vrecká prichystaných kabátov a viest hnevom, strachom, smútkom, závisťou či povinnosťami. Koľko toho ešte unesiete na svojich pleciach?

Každý z nás si životom vlečie svoju batožinu. Ak sa vám máli, máte tu k dispozícii prídavné kufre. Naložte si poriadne!

Zvyknete váhať nad tiažou ťažkých jedál? Jedzte, čo chcete, kedy chcete! Po pár cvikoch s našimi revolučnými hrncami zaručene spálite všetky kalórie aj z toho najmastnejšieho guľáša.

Kult tela, krásy, mladosti, výkonnosti… Nestíhate ich všetky popri každodenných pracovných, domácich a rodinných povinnostiach? Nevadí! Práve pre vás Viliam Slaminka vyvinul špeciálne pomôcky a telocvičné zostavy, ktoré hravo zvládnete pri nakupovaní, varení, umývaní riadu či zametaní podláh. Odteraz budú upratovanie milovať aj steroidoví alfasamci!

Žijeme v uponáhľanej dobe, no trpezlivosť ruže prináša. Preto v Posilke nájdete aj niekoľko špeciálnych dverí na cvičenie trpezlivosti. Bez nej sa aj ťažko niečo naučíme. Akú váhu pripisujete vzdelaniu? Máte radi skôr nenáročnú literatúru? S ňou však veľa sivej ani svalovej hmoty nenaberiete. Ak svoju kondíciu beriete vážne, môžete si tu zacvičiť s tými najťažšími kúskami z oblasti filozofie a spoločenských vied.

Predstavte si, že ste konečne na vytúženej dovolenke a chcete si spraviť pekné „svojky“ na pamiatku. Vytiahnete novú selfie tyč, no neudržíte ju dlhšie než pár záberov. Aj na tento problém máme riešenie – zopár cvikov so zeleninovou hlavou podľa vášho výberu a už cvakáte až do naplnenia pamäťovej karty!

Viliam Slaminka vníma klimatickú krízu ako vážny problém, a preto sú všetky cvičebné stroje v Posilke vyrobené z recyklovaných materiálov. Určite vyskúšajte novinku – obojručné činky zo starých obnosených odevov.

Milí návštevníci, dotýkať sa je povolené! Cvikmi vás prevedú jednoduché návody s piktogramami. Prostredie spríjemňujú motivačné plagáty s fotografiami kulturistov a fitnesiek ako zo stránok časopisu Muscle & Fitness. Ten však Viliam Slaminka so svojou typickou hravosťou a jemne ironickým humorom premenil na Kalos & Kagathos.

Odvážte sa nebrať sa tak vážne!

Prajem vám, aby ste sa po pobyte v Posilke cítili fit a nezabúdajte – v zdravom tele zdravý duch.

Omar Mirza, kurátor výstavy

Výstava sa uskutoční aj vďaka finančnému daru od Zen software s.r.o. ĎAKUJEME

Viliam Slaminka (1985) je vizuálny umelec s diplomom z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Popri voľnej tvorbe sa venuje komiksu, ilustrácii a výtvarnej výuke detí. Jeho diela sú ovplyvnené popkultúrou a záujmom o aktuálne spoločenské dianie. Dôraz kladie na jednoduchosť, tvarovú štylizáciu a farbu, divákov vťahuje do svojich participatívnych projektov formou hry. Vtip a hravosť sú poznávacími znameniami jeho prác.

Voľnú tvorbu, komiksy a ilustrácie Viliama Slaminku nájdete na:

www.viliamslaminka.blogspot.sk

www.asil.sk/viliam-slaminka