Oleg Šuk: Muž, dom a čln

19. 11. 2022

Výstava Oleg Šuk: Muž, dom a čln je prvou retrospektívnou výstavou maliara a zenového učiteľa Olega Šuka a jeho post-minimalistických malieb z rokov 2010-2020, vrátane jeho posledného cyklu. Mnohé z viac než 30 malieb neboli nikdy alebo nestihli byť vystavené, iné boli predstavené v rámci roztrúsených lokálnych autorských výstav bez kontextualizácie.

Jeho maľby ponúkajú vhľad do jeho náboženskej skúsenosti, skúmania prázdna a ticha a možno ich vnímať ako kontemplatívne objekty. Tieto introvertné maľby nielen ukazujú proces vzniku obrazu, ale venujú nesmiernu pozornosť detailu a emócii, pričom vonkajšiemu svetu nie je venovaná takmer žiadna pozornosť.

Obmedzená paleta farieb, biela, zlatá, modrá a práca s priehľadnosťou a odrazom a človek / muž redukovaný na základnú antropologickú situáciu – na dom a čln. Vo svojich navzájom prepojených cykloch Oleg Šuk skúma základné koordináty, hore a dole, spolu a mimo, balans, témy dôležité pre post-abstrakciu aj pre východnú spirituálnu prax.

Architektúru výstavy, aktualizovaný kontemplatívny priestor bielej kocky, ktorý umožňuje mentálny a spirituálny priestor pre tieto diela, vytvorila dvojica dizajnérov Peter a Mira Maukš.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Kurátorkou výstavy je Ivana Komanická.
Výstava potrvá od 17.12.2022 – 26.2.2023